tarafından eklendi tarafından eklendi

In Çalışma Alanlarım

Bireysel Psikolojik Danışmanlık & Bireysel Psikoterapi

Yaşamımız boyunca karşılaştığımız güçlüklerle baş edebilmek sorunlarımıza çözüm yolları bulabilmek ruh sağlığımızın iyilik hali ile mümkündür. Yaşam bize farklı zorlukta anlar getirebilir . Kimi zaman  kendimizi mutsuz, çaresiz,  huzursuz, korku ve  yoğun kaygı hali gibi duygular içinde hissedebiliriz.  Bütün bu zor anlarda her birey ömrünün belli dönemlerinde güçlü bir yardım ihtiyacı hissedebilir. Güçlüklerde ve yaşadığı sorunlarda çözümsüz kalarak yaşam dengelerinde bozulmalar yaşayan bireyler yoğun üzüntü, endişe ve öfke gibi duygularıyla kendilerini tıkanmış hissederler bu da onların ruh sağlıklarında ve yaşam kalitelerinde bozulmalara neden olur.

Psikoterapi, bir terapist eşliğinde yaşadığınız psikolojik sorunları konuşarak kendi çözümlerinizi bulma yönünde sizi güçlendiren yaşamla baş etme becerilerinizin geliştirilmesine destek sunulan  bir yardım sürecidir.

Bireysel terapiler, haftalık seanslar halinde düzenlenir ve bu seanslar 45-50 dakika sürer. Her bireyin kendine özgü yaşam yolculuğu üzerinde değerlendirmeler yapılarak , yaşadığı sorunlar kendi kişilik özelliklerine uygun  psikoterapi yaklaşımları ile çalışılır .

Bireysel psikoterapi insanlara yaşamda kendileri için acı veren tekrarlayıcı çatışma ve sorunlara farklı bakış açıları ile değerlendirme yönünde yeni pencereler açar . Yaşamda tekrarlayan her acı veren olay , kabul edilmekte zorlanan her durum çocukluktan itibaren geliştirdiği benlik algısı zerine inşa edilir. Bazen bu yaşantılar gereğinden daha fazla acıtıcı olabilir ve  erken çocukluk yaşantıları yetişkinliğin kanayan yaralarına dönüşerek kişinin kendi olmasının kendi istediği gibi bir yaşam sürmesinin önünde ciddi engeller oluşturarak hayatın zorlaşmasına neden olabilir. Gerçek şudur ki siz kendi yaralarınıza bakmadıkça bu yaralara şifa veren bir destek almadıkça hayat armağanı sizi için yorucu ve zahmetli bir yola dönüşecektir. Psikoterapi sizi kendi yaşamınıza cesaretle yapacağınız bir yolculukta şifa ve iyilik dolu bir el desteği ile yeni yollar bulmaya ve yeni yolculuklara davet eder.

Gezginin hikayesi

Çok uzun bir yolda ilerleyen gezgin her türlü yükle yüklüymüş. Sırtında ağır bir kum torbası varmış; büyük su kabı yanından sarkıyormuş. Sağ elinde garip şekilli bir taş, sol elinde iri bir kaya parçası taşıyormuş. Boynunda yıpranmış bir ipin ucunda eski bir değirmentaşı sallanıyormuş. Ayak bileklerindeki paslı zincirlere bağlı ağırlıkları tozlu topraklarda sürüklüyormuş. Başında ise yarı çürümüş bir balkabağını dengede tutmaya çalışıyormuş. Attığı her adımda da zincirler tıkırdıyormuş. Sızlaya inleye adım adım ilerlemekte ve kötü talihinden, kendini tüketen yorgunluktan yakınmaktaymış. Öğle sıcağında bir çiftçiye rastlamış. Çiftçi sormuş: ‘Yorgun yolcu, niye bu iri kaya parçasını kendine yük ediyorsun?’

Gezgin cevap vermiş: ‘Gerçekten de çok saçma, ama daha önce bunu fark etmemiştim’ diyerek kayayı atmış ve kendisini daha hafif hissetmiş.

Uzun süre yoluna devam ettikten sonra yeniden bir çiftçiye rastlamış ve o da sormuş: ‘Yorgun yolcu, söyle bana, niye başındaki yarı çürümüş balkabağı ile kendine eziyet ediyor ve niye o demir ağırlıkları ayaklarında sürüklüyorsun?

Gezgin cevap vermiş: ‘İyi ki bunu söylediniz. Kendime ne yaptığımın farkında değildim’. Zincirleri çözmüş ve bal kabağını yolun kenarındaki hendeğe fırlatmış. Yine kendini daha hafif hissetmiş. Fakat yol aldıkça tekrar yorgunluk bastırmış.

Tarladan gelen bir başka çiftçi kendisini şaşkınlık içinde izlemiş ve ‘Çuvalda kum taşıyorsun, fakat ileride taşıyabileceğinden çok daha fazla kum var. Sanki Kawir çölünü geçmeyi planlamışsın gibi o büyük su kabını ne yapacaksın?’ Nasıl olsa yol boyunca uzun süre sana eşlik edecek temiz bir dere akıyor’ demiş. Bunu duyan gezgin su kabının ağzını açmış ve içindeki acı suyu yola boşaltmış. Sırt çantasındaki kumu yere döküp bir çukuru doldurmuş. Bütün bunlardan sonra dalgın dalgın durmuş ve batmakta olan güneşe bakmış. Ona ulaşanlar güneşin son ışıklarıymış. Şöyle bir kendisine baktığında boynundaki ağır değirmentaşını şaşkınlıkla farketmiş ve birden öne eğilerek yürümesine bu taşında neden olduğunu anlamış. Hemen gevşetmiş ve nehire, atabildiği kadar uzağa fırlatmış. Sonunda yüklerinden kurtulmuş bir şekilde akşamın serinliğinde kalacak yer bulmak üzere yoluna devam etmiş.

Bireysel Psikolojik Danışmanlık ve Psikoterapi Hizmeti Alacağınız Konular:

 • Depresyon, anlamsızlık ve boşluk duygusu
 • Kronik stres bozuklukları
 • Panik Atak
 • Yaygın kaygı bozuklukları
 • Sınav kaygısı
 • Fobi (uçak, karanlık, asansör, yükseklik vb.)
 • Sosyal fobi
 • Takıntılı düşünce ve davranışlar(temizlik, düzen, kontrol vb.)

(Obsessif Kompulsif Bozukluk)

 • Psikolojik kökenli fiziksel hastalıklar
 • Yaşam değişikliklerine uyum sağlama problemleri (boşanma, yakınını kaybetme, emeklilik, sakatlanma, sadakatsizlik,kronik hastalığa yakalanma)
 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • Öfke kontrolü problemleri ve öfke patlamaları
 • Özgüven eksikliği, çekingenlik, hayır diyememek
 • Aile ve ilişki sorunları , İletişim çatışmaları
 • Uzun süren yas
 • Uyku problemleri
 • Kariyer planlama
 • İş Hayatına Yönelik Problemler
Share Tweet Pin It +1

You may also like

Previous PostÇocuk & Ergen Aile Danışmanlığı
Next PostÇalışan anneler küçük bebeklerini kime emanet edebilirler?

1 Comment

 1. Sena ÖZEN
  4 sene ago

  Merhaba, kudret hanım bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine sizinle görüşmek istiyorum. İletişim sayfanızdan detaylı bir mail gönderdim.

Leave a Reply